Дегенеративні захворювання мозку на сьогоднішній день є одною з найбільш невирішених проблем людства в світі. Щороку проводиться значна кількість досліджень щодо визначення причин і напрацювання нових методів лікування, сповільнення прогресування та попередження виникнення цих захворювань. Всупереч цьому, частота даних захворювань за останніх 5 років збільшилась на 17%.
В залежності від локалізації дегенеративних змін в центральній нервовій системі виділяють атрофічні зміни кори головного мозку, паренхіми головного мозку, локальні стовбурові атрофії та атрофії мозочка і спинного мозку.
До дегенеративних захворювань мозку та інших відділів ЦНС відносять: хвороба Альцгеймера, хвороба Піка, лобно-скронева дегенерація, дегенерація/деменція з Тільцями Леві, Хвороба Гентінгтона, хвороба Паркінсона, синдром Стіла – Річардсона – Ольшевського (прогресуючий над ядерний параліч), Хвороба Галлервордена – Шпатца, прогресуюча сімейна міоклонус-епілепсія з деменцією, торсійна дистонія, Синдром Турета, бічний аміотрофічний склероз (БАС), спінальні аміотрофії та мозочкові дегенерації.
Дегенеративні захворювання мозку виникають поступово первинно чи вторинно на фоні інших захворювань в певному віці (частіше в старшому – кіркові та паренхіматозні атрофії) та в середньому і молодому віці – інші види атрофій.
Коли ми говоримо про дегенеративні захворювання головного мозку, то це в першу чергу деменція («слабоумство»). Пацієнти з деменцією втрачають пам’ять та увагу, стають неопрятними, втрачають просторову орієнтацію і можуть відтворювати події минулого так, ніби вони відбуваються зараз (типово для хвороби Альцгеймера), не впізнають своїх рідних або ж називають їх іменами інших родичів.
На фоні атрофічних змін формується неврологічний дефіцит як анатомічний, так і функціональний. Спастика, парези, гіпокінези, гіперкінези, атаксії (хитка зода), порушення мови і ковтання, паралічі. Тому, усі дегенеративні захворювання ЦНС умовно можна розділити на ті, що проявляються виключно деменцією (слабоумством), що проявляються деменцією та іншим неврологічним дефіцитом і третя група – це виключно неврологічний дефіцит.
У 2000 році за даними ВООЗ у світі реєструвалось 20 млн. хворих деменцією, до 2025 року їх прогнозується вже 35 млн.

Сюди ж можна віднести синдром Хакіма-Адамса (атрофія з лікворною нормотензією), ДЕП, хворобу Бінсвангера, CADASIL (церебральна аутосомно домінантна артеріопатія), хвороба Крейтцфельдта-Якоба.
Для лікування даних захворювань застосовується патогенетична терапія, в залежності від захворювання (холінестеразні засоби, інгібітори серотоніну, антидепресанти, протипаркінсонічні засоби…), симптоматична терапія, та хронічна стимуляція мозку в терапевтичних чи нейрохірургічних умовах (DBS).
Так як дегенеративними захворюванням хворіють довго (до 20 років), смертність зазвичай наступає внаслідок соматичних захворювань, вторинних інфекцій та септичних станів або ж вегетативного стану (як при CADASIL).
Лікувальний центр «Вікторія» протягом 37 років успішно займається регенеративним лікуванням дегенеративних захворювань головного мозку, спинного мозку та мозочка. Практика показує, що можна не лише відновити порушення пам’яті та уваги, а й вилікувати неврологічний дефіцит, що виникає на фоні атрофічних змін, відновивши кірково-спинномозково-нервово-м’язову провідність повністю. Напрацьована також, методика попередження виникнення дегенеративних змін мозку і у випадку генетично детермінованих спадкових форм захворювання в тому числі. Профілактичне регенеративне лікування є показане усім пацієнтам після 40-50 років та в молодому віці для попередження виникнення спінальних і мозочкових атрофій, що виникають в молодому віці. Курс лікування є доступним дляв сіх верств населення.
Розсіяний склероз також відноситься до дегенеративних захворювань головного мозку, однак, дегенеративні зміни виникають в мієліновій оболонці та відмінним є клінічний перебіг захворювання – з періодами загострення (гостре раптове наростання неврологічного дефіциту) та ремісії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *