Когнітивні порушення – це розлад функцій вищої нервової діяльності, який виникає як у людей літнього віку, так і дорослих, і у дітей, внаслідок анатомічного чи функціонального ушкодження головного мозку і характеризується неможливість сприйняття, перероблення та відтворення інформації.
До когнітивних порушень належать: порушення пам’яті та уваги, порушення сприйняття інформації та предметів (агнозія-зорова, слухова, тактильна(дотик)), порушення цілеспрямованих рухів (апраксія), розлади мови (афазія), розлади читання (алексія), порушення письма (аграфія), розлади рахунку (акалькулія), амнезія. До когнітивної дисфункції належать також акінетичний мутизм і хронічний вегетативний стан, що пов’язані не лише зі змінами в корі певних ділянок головного мозку, а й з патологічними змінами у ретикулярній формації.
При пораженні мозочка виникає мозочковий когнітивний афективний синдром, що характеризується зниженням емоційної сфери, розгальмованою неадекватною поведінкою, порушеннями мови – зниженням швидкості мови, появою граматичних помилок.

Причинами виникнення органічних когнітивних порушень є черепно-мозкові травми, транзиторні ішемічні атаки, інсульти, хронічні порушення мозкового кровотоку, нейроінфекції, дегенеративні захворювання мозку (Хвороба Альцгеймера та Паркінсона, деменція з тільцями Леві…), розсіяний склероз, Гіпертонічна хвороба – захворювання, що сприяє виникненню когнітивних розладів.
До когнітивних розладів призводять також метаболічні порушення гіпотиреоз, цукровий діабет, ниркова та печінкова недостатність, дефіцит вітаміну В12, фолієвої кислоти. Алкоголізм з формуванням алкогольної енцефалопатії, зловживанні антидепресантами, нейролептиками, транквілізаторами є причиною виникнення дисметаболічних когнітивних розладів.
У дітей крім черепно-мозкових травм і нейроінфекцій когнітивні порушення виникають внаслідок гіпоксично-ішемічного ушкодження плода у дітей з дитячим церебральним паралічем, при вегето-судинній дистонії, аутизмі, епілепсії.
Когнітивні порушення можуть мати транзиторний характер (тимчасовий) – при гострому ЧМТ і стійкий або прогресуючий (хв.Альцгеймера), можуть бути легкими (незначні порушення пам’яті) і тяжкими (слабоумство, втрата навиків та плану дій та ін…).
Стреси та постстресові стани, хронічні невротичні стани викликають так звані функціональні когнітивні порушення. Вони можуть бути легкими і тяжкими.
Діагностика когнітивних порушень полягає у виконання МРТ-дослідженні головного мозку з метою виявлення органічного пораження мозку, лабораторні дослідження для виявлення метаболічного синдрому (рівень глюкози, печінкові проби…), у неврологічному огляді, опитуванні та проведенні специфічних тестів, які допомагають і контролювати динаміку захворювання і результат проведеної терапії – шкала MMSE (Mini-mental State Examination), шкала деменції (Clinical Dementia Rating scale – CDR), тест малювання та інші…Ці тести можна провести самостійно вдома для визначення потреби звернення до лікаря.
Лікування полягає у лікуванні основного захворювання та відновна судинна ноотропна, метаболічна терапія. В неврології активно розвивається напрямок функціональної терапії та нейрохірургії () – це те, що дозволяє покращити стан пацієнта (відновити функції мозку) на певний період часу при наявності органічного ураження мозку також. В нашому центрі ми застосовуємо методи функціональної терапії також – це легко, безпечно, без наслідків, токсичного впливу та побічних явищ, однак, метод регенеративного, відновновного лікування, напрацьований у нашому центрі дозволяє активізувати процеси регенерації (відновлення) клітин мозку і не лише мозку, а й артерій, вен, кровотоку, клітин печінки, нирок, м’язів, епітелію, дерми – всіх органів і тканин та забезпечити стійкий результат (відновлення не лише функції, а й власне органів і систем) – лікування відбувається в амбулаторному порядку (без госпіталізації) з контрольними оглядами 1 раз на місяць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *