Порушення мозкового кровотоку займають третє місце в числі захворюваності і друге місце в числі причин загальної смертності громадян в Україні, ненабагато поступаючись захворюванням серцево-судинної системи.
Розрізняють гострі порушення мозкового кровотоку та хронічні порушення мозкового кровотоку. До перших відносяться: минущі порушення мозкового кровотоку, гострий церебральний криз, ішемічний та геморагічний інсульти, нетравматичні субарахноїдальні крововиливи. До хронічних порушень мозкового кровотоку належать: початкові прояви порушення мозкового кровотоку та дисциркуляторні енцефалопатії I,II, III ступенів.
Про минущі порушення мозкового кровотоку слід думати у випадку раптової появи неврологічного дефіциту, що минає протягом 24 годин.
Про гострий церебральний криз говориться тоді, коли на фоні високого артеріального тиску появляється та домінує в скаргах загальнамозкова симптоматика – головний біль, тошнота, рвота, що минає протягом 24 годин на фоні адекватної терапії (зниження артеріального тиску, нормалізації реології крові, протинабрякової терапії).
При ішемічному інсульті неврологічний дефіцит (парез, порушення мови, вестибулярний синдром) наростає поступово на фоні стійкого високого, часто неконтрольованого артеріального тиску та утримується більше 24 годин.
Геморагічний інсульт, як і нетравматисний субарахноїдальний крововилив, на відміну від ішемічного інсульту виникають раптово гостро з різкого головного болю, під час якого виникає втрата свідомості та кома – I,II,III чи замежова. Часто геморагічний інсульт виникає уві сні та характеризується сопором – глибоким непробудним сном з храпом. Родичі кажуть «не могли розбудити пацієнта зранку», «руками відганяв нас крізь сон», що і призводить до втрати часу в наданні допомоги (видаленні інсульт гематоми).
Смертність при різних типах інсультів різниться, і у середньому становить:
• при ішемічному інсульті – близько 15%;
• при геморагічному інсульті – близько 33%;
• при субарахноїдальному крововиливі – до 50%.
Хронічні порушення мозкового кровотоку, на відміну від гострих не несуть загрози життю, однак, спричиняють деякий дискомфорт у звичному житті та побуті.
1 стадія дисциркуляторної енцефалопатії (ДЕП 1ст): головні болі, запаморочення, шум у голові, тривожність, підвищену стомлюваність, порушення пам’яті (непрофесійну), порушення сну, зниження працездатності, періодичне підвищення артеріального тиску. Фізична робота посилює симптоми, відпочинок – «лікує». Неврологічний дефіцит мінімальний.Дані скарги легкі, але постійні.
2 стадія ДЕП – подальше наростання чи збільшення частоти і «глибини» вищевказаних скарг, плюс появляються ознаки ураження структури мозку тут вже виражені явно. Нерідко ці зміни структури мозку є наслідком повторних транзиторних ішемій, безсимптомно протікають дрібновогнищевих інсультів. Визначається більш грубий неврологічний дефіцит.
3 стадія ДЕП: грубий неврологічний дефіцит. Зберігаються скарги на зниження пам’яті, нестійкість при ходьбі, шум, тяжкість в голові, порушення сну. Відзначаються непритомність, епілептичні припадки. Знижується критика до свого стану, порушується пізнавальна діяльність, руйнується інтелект, пам’ять – формується судинна деменція (дегенеративні зміни мозку на фоні судинної патології).
В дитячому віці інсульти трапляються рідше, ніж у дорослих, завжди вторинно на фоні іншої патології та, згідно статистичних даних, неврологічний дефіцит зберігається у 80% випадків, у 30% дітей мають місце повторні інсульти.
Регенеративне відновне лікування за методом Палінського І.З. активно застосовується у нашому центрі вже протягом 22 років для лікування гострих та хронічних порушень мозкового кровотоку.
Усі гострі стани, особливо з порушення свідомості є показом до стаціонарного лікування в невідкладному якайшвидшому порядку (в межах 4 годин допомоги) з метою купірування даного стану та збереження життя, так як у відповідь на ішемію чи крововилив в мозок виникає набряк мозку, що стискає стовбур мозку та призводить до летальних наслідків. Після зниження артеріального тиску, надання невідкладної допомоги (нормалізації стану), перед пацієнтом стоятиме питання відновлення та попередження виникнення повторних інсультів, які трапляються у більш як 50% випадків та за статистикою у половини пацієнтів протягом наступних 4-5 років «забирають життя».
Регенеративне відновне лікування, яке застосовується у нашому центрі може бути виконано при всіх гострих порушеннях мозкового кровотоку на всіх етапах надання допомоги (стаціонар, амбулаторний нагляд, реабілітація) з метою збереження життя, повного відновлення неврологічного дефіциту, продовження життя та попередження виникнення повторних гострих порушень мозкового кровотоку.
Даний спосіб регенеративного лікування дозволяє не лише в межах 5 хв відновити кровотік до мозку, покращити функціональний стан мозку-вилікувати неврологічний дефіцит, відновити пам’ять і увагу та не допустити формування дегенеративних змін в мозку – судинної деменції, а й відновити структуру мозкової речовини при хронічних порушеннях та наслідках перенесеного інсульту та судинної деменції.
Даний спосіб регенеративного лікування можна застосовувати як у дорослих, так і у дітей. Практика показує повне відновлення неврологічного дефіциту, навіть, якщо порушення мозкового кровотоку виникло на фоні вроджених вад розвитку (ДЦП).
У лікувальному центрі «Вікторія» працює телефонна ургентна служба, куди можна звертатися у випадку появи незрозумілих симптомів на фоні високого артеріального тиску або ж у випадку стійких чи періодичних головних болей чи з приводу серцевих патологій, з метою попередження виникнення гострих мозкових станів та дегенеративних змін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *